Pielęgniarka opiekuje się pacjentem i wykonuje w ramach swoich obowiązków szereg czynności medycznych. Zarówno pielęgniarka, jak i położna POZ mogą w ograniczonym zakresie diagnozować i leczyć. Do ich zadań należy też edukacja pacjenta, by nauczył się żyć ze swoją chorobą i dowiedział się, jak należy postępować, by nie chorować.
Pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) to inaczej pielęgniarka środowiskowa. Składasz do niej deklarację wyboru. Realizuje świadczenia zdrowotne w Twojej placówce POZ czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Jej dane znajdziesz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.
Pamiętaj, że czas pracy pielęgniarki rodzinnej jest zmienny, a powierzone obowiązki wykonuje również w domu pacjentów, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.
W planowaniu opieki nad pacjentami ściśle współpracuje z innymi pracownikami zespołu POZ:
- lekarzem rodzinnym
- położną rodzinną
- pielęgniarką szkolną.
Zadania pielęgniarki POZ
Do zadań pielęgniarki POZ należy między innymi:
- podawanie leków różnymi drogami i technikami zleconymi przez lekarza oraz zgodnie z odrębnymi przepisami, w tym wykonywanie zastrzyków dożylnych, podskórnych, śródskórnych oraz wlewów dożylnych, doodbytniczych
- cewnikowanie pęcherza u kobiet
- płukanie pęcherza
- wykonywanie zabiegów pielęgnacyjno-leczniczych w stomiach, przetokach i ranach trudno gojących się takich jak odleżyny, oparzenia czy otarcia
- zdejmowanie szwów
- wykonywanie inhalacji
- wykonywanie zabiegów z zastosowaniem ciepła i zimna
- stawianie baniek.
Obecnie pielęgniarka w pewnym zakresie może też:
- samodzielnie diagnozować
- wystawiać skierowania na badania diagnostyczne
- dawać zalecenia co do terapii
- wystawiać recepty na niektóre leki oraz zlecenia na zaopatrzenie w określone wyroby medyczne.
Pielęgniarka POZ prowadzi też ocenę prawidłowości rozwoju fizycznego dzieci (do 18 roku życia) na podstawie testów przesiewowych w czasie wizyt patronażowych.
Pielęgniarka udziela pomocy w przychodni POZ w dni powszednie. Jeśli więc konieczne jest zrobienie zastrzyków czy pielęgnacja ran w soboty i niedziele lub święta, wówczas lekarz POZ lub pielęgniarka
POZ zgłaszają taką potrzebę w przychodni, która będzie je wykonywała w trybie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na danym terenie.